
Nya hundkurser hösten 2018
HUNDKURS 1: VÅGA vara VOV (VÄNLIG OCH VARSAM) mot din hund.
Vi tittar på hur du och din hund möter vardagen och hur kommunikationen med hunden i skilda situationer kan utvecklas, och hur relationen kan bli ännu bättre. Relationen är det känslomässiga bandet mellan dig och hunden, du kan alltid stärka det och få ökad kontakt med din hund.
Det hunden lär sig till vardags beror på dig.
Alla hundar är välkomna.
Vi träffas tre gånger utomhus ca en timme. Efteråt finns alltid tid för enskilda frågeställningar.
Kursen bygger på mina ca 40 års forskning om hur hunden påverkas och lär sig av vårt (vi hundägares) beteende. Du får skriftlig dokumentation om det vi går igenom.
Augusti kursstart: 20/8 med träffar 27/8 och 3/9
September kursstart: 24/9 med träffar 1/10 och 8/10
Tid: 18.30 – 19.30
Kursplats: Vallentuna, nära Vallentuna centrum
Kurskostnad: 1400 kr
Övrigt: Enskilda frågor kan även ställas efteråt.
För mer information och anmälan maila ingridshundar@gmail.com
————————————————————————————
HUNDKURS 2: GÖR DIN HUND ”HUNDSNÄLL”
Annorlunda kurs där vi iakttar, funderar och planerar kring hur hunden och hundägaren väljer att bete sig tillsammans med andra hundar.
– Kan jag lita på min hund?
– Varför gör min hund som den gör?
– Är min hund ”arg” på valpar?
Ovanstående är vanliga frågeställningar som många hundägare har. Jag kommer att stärka din tillit till din hund och genomgripande förklara varför din hund reagerar eller inte och varför hunden väljer att bete sig på just sitt sätt.
Vi träffas tre gånger utomhus ca en timme. Vi lägger grunden till fortsatta promenader och vidare utveckling av din hunds sociala förmåga. Du får skriftlig dokumentation om det vi går igenom.
Augusti kursstart: 19/8 med träffar 26/8 och 2/9
September kursstart: 23/9 med träffar 30/9 och 7/10
Tid: 16.00 – 17.00
Kursplats: Vallentuna, nära Vallentuna centrum
Kurskostnad: 1400 kr
Övrigt: Enskilda frågor kan även ställas efteråt
För mer information och anmälan maila ingridshundar@gmail.com
Ingrid Lingmark